Olej kokosowy to produkt powszechnie znany ze względu na swoje właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Różnorodność jego zastosowań jest tak duża, że aż trudno wymienić wszystko w jednym artykule. Dodatkową zaletą oleju kokosowego jest także jego dostępność oraz atrakcyjna cena. To wszystko sprawia, że plasuje się on aktualnie w czołówce najchętniej stosowanych olejów roślinnych. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze oleju kokosowego? Gdzie najlepiej go kupować? I w końcu, jak najlepiej stosować olej kokosowy? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule!
Olej kokosowy – skład i właściwości
Olej kokosowy pozyskiwany jest z orzechów palmy kokosowej, w wyniku tłoczenia świeżego lub wcześniej ususzonego miąższu kokosa w postaci kopry lub wiórków. W temperaturze poniżej 25°C przyjmuje stałą konsystencję, białego koloru. Po podgrzaniu natomiast zmienia się w ciecz o lekko żółtej barwie. Należy pamiętać, że olej kokosowy może występować pod dwoma postaciami: w wersji rafinowanej i nierafinowanej. Rafinowany olej kokosowy w trakcie pozyskiwania poddawany jest zaawansowanym procesom oczyszczania, które pozbawiają go niestety większości dobroczynnych właściwości, ale jednocześnie podnoszą jego temperaturę palenia i wpływają na większą trwałość. Dzięki procesowi rafinacji olej ten może być więc używany do smażenia i pieczenia, w przeciwieństwie do wersji nierafinowanej. Olej kokosowy tłoczony na zimno, ze względu na większą ilość składników odżywczych, sprawdzi się natomiast lepiej w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych oraz do stosowania na zimno. Jak rozróżnić olej nierafinowany od wersji rafinowanej? Przede wszystkim zmysłem smaku i węchu. Olej tłoczony na zimno ma wyraźny, kokosowy zapach, natomiast wersja rafinowana jest praktycznie jego pozbawiona.
Dlaczego olej kokosowy jest zdrowy?
Olej kokosowy jest źródłem wielu składników odżywczych, cennych dla naszego organizmu, takich jak: wapń, żelazo, potas, magnez, cynk, fosfor oraz kwas foliowy. Dodatkowo zawiera on w sobie także witaminę E, B2, C i K. Cechą szczególną oleju kokosowego jest jednak przede wszystkim wysoka zawartość kwasu laurynowego. To właśnie ten składnik odpowiedzialny jest za silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, stąd też często olej kokosowy uznawany jest za naturalny antybiotyk. Stosowany w jamie ustnej powstrzymuje rozwój szkodliwych bakterii, które są zazwyczaj przyczyną wszelkich infekcji oraz próchnicy. Przeprowadzono także badania, w których wykazano pozytywny wpływ oleju kokosowego na zwalczanie bakterii gronkowca złocistego, wirusów odpowiedzialnych za odrę, grypę, opryszczkę oraz HPV.
Istnieją teorie o korzystnym wpływie oleju kokosowego w leczeniu demencji, dzięki zawartym w nim trójglicerydom średniołańcuchowym, które wspomagają funkcjonowanie mózgu oraz funkcje poznawcze organizmu.
Olej kokosowy będzie także pomocny w przypadku osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Dzięki zawartości kwasów MCT jego trawienie odbywa się z pominięciem insuliny, dzięki czemu nie wykazuje on wpływu na podnoszenie jej poziomu w organizmie. Dodatkowo wspomaga on utrzymanie prawidłowej masy ciała, co także stanowi istotną kwestię dla osób zmagających się z tym schorzeniem.
To jednak nie wszystko, dzięki swojemu składowi, olej kokosowy znacząco przyspiesza gojenie się ran, pobudza aktywność enzymów antyoksydacyjnych i stymuluje produkcję włókien kolagenowych, zaleca się więc stosowanie go także w przypadku oparzeń skórnych.
Olej kokosowy – naturalny sekret pięknych włosów i skóry
Wspominaliśmy już wyżej o właściwościach przeciwbakteryjnych oleju kokosowego, znajdują one zastosowanie także w przypadku pielęgnacji skóry. Obecne w oleju kwasy tłuszcze MCAF zmniejszają stany zapalne skóry oraz nawilżają ją. Kwas linolowy pobudza odnowę międzykomórkową i normalizuje działanie gruczołów łojowych. Dzięki temu skóra jest zregenerowana, nawilżona i wygładzona, a nadmierne przetłuszczanie się i powstawanie zmian skórnych jest ograniczone. Co ważne, osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą, wykazują wysoką tolerancję na olej kokosowy, dzięki czemu mogą stosować go na zmienione chorobowo miejsca, łagodząc tym samym uczucie pieczenia czy podrażnienia.
Zastosowanie oleju kokosowego nie ogranicza się jednak jedynie do skóry. Wszyscy pasjonaci pielęgnacji włosów na pewno znają dobroczynny wpływ tego składnika na wygląd włosów i stan skóry głowy. Regularne stosowanie oleju kokosowego do olejowania włosów znacząco poprawia ich kondycję, nawilża je i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu włosy stają się miękkie, gładkie, błyszczące i sprężyste, a końcówki nie rozdwajają się. Olej kokosowy stosowany na skalp wzmocni zaś cebulki włosów, dzięki czemu włosy nie będą wypadać, skóra głowy będzie nawilżona, a nieprzyjemne uczucie swędzenia zniwelowane.
Ale to nie wszystko! Jeśli zależy Ci również na wzmocnieniu i zagęszczeniu swoich brwi i rzęs, możesz to osiągnąć regularnie wcierając w te partie niewielką ilość oleju.
Olej kokosowy – jak używać?
Zastosowanie oleju kokosowego w domowej pielęgnacji jest bardzo różnorodne:
nawilżenie całego ciała,
olej do masażu ciała,
zapobieganie rozstępom skóry (olej kokosowy może być stosowany przez kobiety w ciąży),
pielęgnacja skóry twarzy,
pielęgnacja włosów,
demakijaż twarzy,
wzmocnienie rzęs i brwi,
higiena jamy ustnej,
baza do peelingów ciała.
Olej kokosowy – gdzie kupić i za ile?
Jeszcze do niedawna dostępność oleju kokosowego była znacznie ograniczona, można go było kupić tylko w nielicznych sklepach. Aktualnie jest to produkt ogólnodostępny, trzeba jednak zwracać uwagę na jego jakość. Cena za 1 litr oleju kokosowego nierafinowanego waha się w granicach od 25zł do 50zł. W przypadku wersji rafinowanej, cena jest nieco niższa i wynosi ok. 10 – 30zł.